Vážení přátelé,

dnes slavíme výročí narození našeho státníka Antonína Švehly. Děje se tak za pokračující situace boje se zákeřným Covid19. U příležitosti tohoto významného výročí naše Společnost Antonína Švehly, z.s. pravidelně pořádá vlasteneckou pouť po stopách státníka Švehlovu cestu, která je naší "vlajkovou lodí akcí" SAŠ.

Byli jsme nuceni termín této akce odložit na červen. Prosím sledujte naše webové stránky, kde v rubrice Články bude v květnu zveřejněna naše pozvánka na červnový termín odložené Švehlovy cesty.

XV. ročník mezinárodního festivalu proti totalitě, zlu a násilí, pro paměť národa Mene Tekel, který se uskuteční od 17. do 23. května 2021 místo tradičního týdnu od 25.2., kdy komunisté získali totalitní moc nad naší milovanou zemí. Jeho téma bude víc než příznačné pro dnešní těžkou dobu, a sice Právo na právo. Této významné celostátní akce se pravidelně účastnila i naše tehdejší významná členka, předsedkyně Konfederace politických vězňů ČR MUDr. Naděžda Kavalírová, která již bohužel není mezi námi. Byla to velká vlastenka a bojovnice za demokracii a svobodu.

Mene Tekel bude zahájen v pondělí 17. května ve 13 hodin vernisáží výstavního projektu Cesty ke svobodě v Galerii Novoměstské radnice na Karlově náměstí. Následně v 16 hodin proběhne vernisáž outdoorové výstavy Dlouhá cesta k samostatnosti — Dějiny Ukrajiny 20. století na Náměstí Míru. Výstavu zahájí starostka MČ Praha 2 Jana Černochová a ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra. Vystoupí sbor ZUŠ Ilji Hurníka.

Ještě předtím tuto neděli 18. dubna 2021 proběhne za dnešních podmínek online tradiční akce Kulturou proti antisemitismu - Všichni jsme lidi, kterého se také tradičně s kolegy účastníme. Závěr akce probíhá vždy v zahradách Valdštejnského paláce, který se sídlem naší nejvýznamnější ústavní instituce, Senátu.

Zde končím svůj dnešní blog heslem této akce: „K triumfu zla postačí, když slušní lidé nebudou dělat nic“, jehož autorem je Edmund Burke, britský politik a filozof anglo-irského původu, který bývá považován za zakladatele moderního konzervatismu, idee, ze které vzešel později i agrarismus.

S úctou

Mgr. Pavel Černý, předseda Společnosti Antonína Švehly, z.s.